Ulicemi ukrajinského Lvova

Měsíc na Ukrajině. Hodně pracovní, bylo potřeba dohnat hromadu úkolů po létě. Takže jsem většinu času zůstal ve Lvově na západě země. Naštěstí jsem si ale našel dost času pro pár foto-procházek zdejšími ulicemi. Od krásného historického centra až po paneláková sídliště a úplnou periferii.

Na městě se řádně podepsala „skvělá” socialistická správa. Ani relativně bohatý Lvov se z mnoha desetiletí zanedbávání úplně nevzpamatoval.

Zemanovy rudé trenky?

Místní blešák

Opravíme cokoli, hlavně klid!

Hipsterické centrum

Centrum Lvova láká nejvíc turistů, k vidění je tady toho celkem hodně. Naštěstí už se povedlo spoustu památek hezky opravit. Domy na nové fasády často ještě čekají, ale věřím, že za pár let tu bude vše jako nové.

Centrum navíc ve velkém okupují místní hipsteři a mám pocit, že se za pár let bude moct v klidu poměřovat s Brnem. Kafíčkům zdar!

Žigulíky a street art

Stačilo popojít kousek od centra a ocitl jsem se v jiném světě. Tam, kde ještě žijí běžní Ukrajinci a kde se zdá, jako by se za posledních 30 let skoro nic nezměnilo. Jen přibyl skvělý street art.

Hodně mě bavila modrá zeď se srdcem a třemi noži. Najdete ji v podstatě hned vedle centra na hlavní ulici s tramvají, přesto si tady už budete připadat jako v úplně jiném městě.

O pár tramvajových zastávek dál jsem narazil na další skvělé kousky. Tedy, šel jsem tam pěšky. Bohužel. Na rozkopaných ulicích toho moc k vidění nebylo, přitom tramvaje tu jsou nesmyslně levné.

Na sídliště a ještě dál

Obrovská paneláková sídliště známe i od nás. Tady je ale dotáhli k naprostému megalomanství. Vlastně mám pocit, že tu na jednom obřím sídlišti bydlí většina obyvatel města. Nejbizarnější na tom je, že i nové budovy, které kolem rostou, paneláky vzhledem pořád dost připomínají.

Malý bonus z hlavního nádraží

Pár dní jsem strávil i v hlavním městě Kyjevě. Měl jsem tak možnost vyzkoušet překvapivě pohodlné ukrajinské vlaky. Při cestě zpět jsem do Lvova dorazil pozdě večer a na nástupištích stály připravené spací vagony pro linky přes celou Ukrajinu. Díky kouři z jejich vytápění získalo nádraží krásnou atmosféru a byla by škoda nechat foťák v batohu.

2019-12-14T19:22:34+00:00