Úsvit v Ban Nor Lae: vesnice Palaungů na hranici Thajska s Myanmarem

Vyjeli jsme na pár dní z Chiang Mai na sever. Nejdřív na Doi Ang Khang, pak za čajem a čínským jídlem do Mae Salong a za chrámy do Chiang Rai.
Štěpa s mojí ženou Zuzkou většinou vstávají o dost později než já, takže jsem rána využil k focení.
Začneme ve vesnici Ban Nor Lae. Najdete ji přímo na hranici s Myanmarem a žije tu převážně etnikum Palaung.
Téměř přesně před deseti lety jsem sem náhodou přijel na motorce s kamarády. V podvečer, s dokonalým světlem. A bylo to jedno z nejlepších focení v Thajsku – pár tehdejších fotek najdete v staršim postu Na dvou kolech severem Thajska.
Tentokrát jsem dorazil ještě před svítáním a pozoroval, jak se vesnice pomalu probouzí.





Nic se tu za těch deset let nezměnilo. Nic.
Trochu jsem se bál, že v tradičních krojích tu potkám už jen nejstarší babičky. Že už i sem dorazila globalizace ve velkém.
Tak ne. Chválabohu.



Když v buddhistických zemích vyrazíte do ulic za svítání, téměř určitě narazíte na mnichy při ranním sběru almužny.
V Ban Nor Lae zrovna tenhle úkol připadl mladým novicům.


Děti se samozřejmě předváděly stejně, jako všude. Tenhle kluk při tom spadl z koloběžky. Mladší sestřička se mu dokonale vysmála.

Nejfotogeničtější jsou krom dětí samozřejmě všechny ty krásné čiperné babičky.

Ráno lidi míří na nákup nezbytností, chystají snídani, ženy perou a věší prádlo, chystají děti do školy.
A pak už se většina z nich rozuteče do okolních kopců, kde pracují na polích – třeba s čajem nebo jahodami.
Jen hlavy rodiny tu mají na všechno čas. Doutníček, pohodička…


Chystáte se do Thajska? Přečtěte si můj podrobný průvodce Thajsko na vlastní pěst.